Cyklisté ze ZŠ a MŠ Kravsko první v republice

cyklo24-3.jpg

24. 06. 2024

Jako každoročně se žáci naší školy zúčastnili Okresního kola Dopravní soutěže mladých cyklistů, které proběhlo  14.5.2023 ve Znojmě.

V 1. kategorii naší školu reprezentovali: Jan Stehlík, Petr Dvořák, Lenka Bauerová a Eliška Votavová (náhradník Tobiáš Černota)

2. kategorie: Jakub Votava, Tomáš Votava, Elen Závěrková a Natálie Škrabalová

Cílem dané soutěže je naučit děti bezpečnému chování  v  silničním provozu a snížit dopravní nehodovost.  Družstva absolvovala tyto disciplíny: pravidla provozu na pozemních komunikacích - teoretická část (test), pravidla provozu na pozemních komunikacích - praktická část, jízdu zručnosti na kole, zásady poskytování  první pomoci a orientace v mapě.

Pečlivá příprava se vyplatila. Jakub Votava se stal absolutním vítězem s 0 trestnými body. V obou soutěžních kategoriích obsadili žáci z Kravska  1. místo a postoupili do krajského kola, které tento rok proběhlo  dne 6.6.2024 v Břeclavi.

Krajské kolo je vždy obtížnější. Rozhodčí mají mnohem vyšší nároky a rozhodně nic neodpouštějí.  Modelové situace se zraněnými figuranty jsou velmi reálné. Největším handicapem je pro nás jízda na dopravním hřišti. Ve Znojmě pro děti chybí kvalitní dopravní hřiště. Ve všech podobně velkých městech našeho kraje dopravní hřiště jsou a tak ostatní školy mají v této disciplíně výhodu.

Ale i tak se  nám v kraji dařilo  a družstvo žáků starší kategorie se umístilo na prvním místě a mladší na druhém. Otevřela se nám  tak cesta na celostátní finále v Hradci Králové ve dnech 18.-20.6.2024. Vlastní soutěž probíhala ve dvou dnech a konkurence byla opravdu veliká. Nejlepší družstva ze 14 krajů. Při vyhlášení panovala velká nervozita a očekávání. Když vyhlásili naši školu za vítěznou, radost byla opravdu veliká. A tak do Jihomoravského kraje putuje zlato a putovní pohár. Aby to nebylo málo, Elen Závěrková se stala absolutní vítězkou v dívčí kategorii a dovezla si domů jízdní kolo. Toto vítězné družstvo proslavilo nejen naši  školu, okres, ale i celý Jihomoravský kraj.

Na závěr bych chtěla říct, že děti, které připravuji na dopravní soutěž, trénují od čtvrté do deváté třídy. Příprava je celkem náročná a veškeré aktivity spojené s touto přípravou děláme po vyučování, ve volném čase dětí. Musím to ocenit, protože by si už mohly užívat pohodu doma nebo s kamarády. Místo toho se po šesti hodinách učení ještě moří nad značkami, křižovatkami, zdravovědou a hlavně při jízdě zručnosti. Tohle chce pořádný kus přesvědčení.  Dobré umístění nebo případně pocit vítězství však za to stojí.

Děti ze ZŠ a MŠ Kravsko jsou nejlepší v celé republice.

Mgr. Miroslava Pešková