Den otevřených dveří, školní akademie, zahradní slavnost

akademie24uv-1.JPG

04. 06. 2024

Doprovodný program AKADEMIE 2024

Dveře školy se pro veřejnost otevřely ve 14.00 h. Návštěvníci si mohli prohlédnout  vyzdobené třídy, chodby, interaktivní učebny atd. Vchod byl a stále je, vyzdoben dětskými výtvarnými pracemi zařazenými do soutěže Malování nás baví.

Největší zájem byl o školní hřiště, kde se konala AKADEMIE s prodejním jarmarkem. Žáci vyrobili upomínkové předměty např. z papíru, látky a keramické hlíny. Největší odbyt měly pochutiny a pití, taktéž z žákovské dílny. Bezová limonáda, skvělé pomazánky a úžasné poháry nemohly zůstat jen tak bez povšimnutí.

Aby se návštěvníci měli stále na co dívat a od 14.00 do 16.00 se nenudili, byl zařazen doprovodný program.

Pozvání přijaly mažoretky SK Šumná Šuměnky a Kynologický klub Únanov.  Malé slečny od 6 do 15 let předvedly své nadání a zapálení do tohoto sportu ve čtyřech vstupech.

Kynologové z Únanova představili své perfektně vycvičené pejsky. Ukázali s nimi útok na narušitele objektu, zadržení pachatele, zdolávání překážek a jiné.

Žáci osmých tříd malovali na obličej.

„ Hmyzí stezka“ byl název naučné cesty plné úkolů o beruškách, motýlech a broucích, určené pro mladší žáky. Starší žáci si mohli prověřit znalosti na stezce Významné dny ČR. Výsledkem správného plnění a snažení  byla tajenka.

Další zajímavou a dnes vyhledávanou aktivitou je cvičení na trampolínách, že to není jednoduché, si mohli zájemci vyzkoušet na rozestavěných trampolínách.

Památku na Den otevřených dveří ZŠ Kravsko si mohl každý odnést z fotokoutku. Stačilo přijít, postavit se, nasadit úsměv a …hotovo.

Věříme, že ať už někdo přišel dříve anebo později, určitě si odpoledne užil.

Mgr. Dana Hasprová

AKADEMIE

Letošní školní akademie nebyla věnovaná přímo maminkám, jak bývá zpravidla zvykem, ale byla součástí odpoledního programu společně s doprovodným programem a zahradní slavností našich vycházejících žáků. Úderem 16. hodiny skončil již zmíněný doprovodný program a po úvodním uvítacím proslovu následovalo první taneční vystoupení našich deváťáků v rytmu polky. Po nich přišly na řadu jednotlivé třídy prvního stupně se svým programem. Nechyběla různá taneční, hudební a dramatická čísla, stejně jako vystoupení školního pěveckého sboru Sluníčko.

A co všechno mohli diváci zhlédnout? První třída nám předvedla pravý indiánský tanec, zatímco druháci se na chvíli proměnili v berušky. Třeťáci zacvičili na žíněnkách a zatančili v moderním rytmu. Žáci čtvrté třídy nám připomněli zlatou éru skupiny ABBA. No a páťáci vše završili svým vtipným „skorodivadelním“ představením O Popelince. Program byl doplněn o hru na flétnu dětí z kroužku hry na flétnu, zpěv a hru na kytaru z dalších dvou hudebních kroužků a taneční číslo děvčat z kroužku Klubíčko, zaměřeného na zpěv a tanec.

Závěr akademie tentokrát patřil společnému tanci dětí i rodičů v rytmu známé Makareny. Následovala Zahradní slavnost našich deváťáků…

Mgr. Jana Švandová

Zahradní slavnost

Zahradní slavnost patří mezi letošní novinky v životě naší školy. Hned na úvod můžeme říci, že premiéra dopadla opravdu dobře, a dokonce lze počítat s tím, že tu máme základ nové tradice. Ale pěkně postupně.

Už delší dobu jsme ve škole přemýšleli, jak dopřát deváťákům rozloučení se školou, kterému by mohly být přítomny i mladší ročníky. A samozřejmě současně i rodina žáků, kteří opouštějí základní školu a vydávají se do další etapy svého života. Šerpování v rámci plesu sdružení rodičů už se nám několik let nepozdávalo, a tak jednoho dne, ano i na základě některých ne zrovna příjemných zkušeností s dřívějšími plesy, padl návrh: co takhle udělat deváťákům zahradní slavnost, která bude za bílého dne, budou si tam moci pozvat klidně i prarodiče a sourozence bez toho, abychom je museli omezovat počtem vstupenek, a zároveň se rozloučí i s mladšími spolužáky. Dalším krokem bylo spojení s tradiční akademií školy, kterou stejně nejstarší žáci obvykle uvádějí. Nápad se zalíbil, nejdřív tedy jen učitelskému sboru, to je pravda, a tak jsme začali okamžitě s přípravami.

Samotní deváťáci přes počáteční protesty přistoupili k celé akci velmi zodpovědně. Poctivě nacvičovali společenské tance polku a valčík a navíc ještě  Tanec princezen jako překvapení. Na barvě absolventských šerp se shodli poměrně rychle. Růžová byla jasná volba. A to jsme ještě netušili, jak budou zářit venku na trávníku! Sepsat a nacvičit průvodní slovo, sehnat korunky pro princezny a brýle pro pány kluky, vybrat to správné společenské oblečení, před samotnou akademií provést návštěvníky po škole – to všechno byly aktivity, které zajišťovali právě deváťáci. A nutno podotknout, že je všechny zvládli bravurně. Byli decentní, společenští a zodpovědní. Nakonec se dočkali i svého valčíku s rodiči. Vše na čerstvém vzduchu, v přátelské a uvolněné atmosféře. Následné spaní v tělocvičně bylo třešničkou na dortu a jednou z posledních příležitostí, kdy byli všichni jako třída spolu a spolu si to parádně užili.

A tak nakonec všechno dobře dopadlo. Deváťáci jsou spokojeni, že přece jen měli SVŮJ den, a reakce ze strany rodičů byly také spokojené, vyslechli jsme hodně slov chvály. První ročník nasadil vysokou laťku, ale vždy je co zlepšovat. Všem, kdo jste nás jakýmkoli způsobem podpořili, moc děkujeme! Zahradní slavnost 2024 je za námi, ať žije Zahradní slavnost 2025!

Mgr. Drahomíra Brzobohatá

Video najdete pod odkazem https://odysee.com/DOD24:5