Den primární prevence

64489461.peg

17. 06. 2024

Tak by se dal nazvat pátek 7. června na naší škole. Z důvodu vytíženosti nás samotných i externích lektorů a následných změn termínů se stalo, že se právě v tento den sešlo víc aktivit zaměřených na prevenci škodlivých jevů.

Žáci prvního a druhého ročníku absolvovali program „Na světě nejsi sám“ od společnosti MP Education, s jejíž lektorkou spolupracujeme již několik let. Tento program má pomoci dětem pochopit, že jejich život a život ostatních je jedinečný a že ho musíme chránit. Život znamená také neubližovat druhým a vzájemně si pomáhat. Děti byly spokojené a měly radost z dárečků od paní lektorky.

Se stejnou společností jsme pokračovali ještě do šesté třídy, tam ale s programem „Adam a Eva, aneb Nejsme stejní“. I tuto dvouhodinovou přednášku zařazujeme u šesťáků každoročně, protože je tematicky zaměřená na dospívání. Žáci se v ní dozví, co je to vlastně ta puberta, co se v jejich těle děje s hormony a jak se tělo pomalu mění z dětského na dospělé, ale povídají si také o intimní hygieně, zdravém životním stylu a o vztazích mezi vrstevníky. Také šesťáci byli spokojeni.

Ve stejnou dobu se vzdělávali i osmáci. Za těmi přijely – také již tradičně – studentky SOŠ Přímětická se svojí paní učitelkou. Připravily si pro naše žáky dvouhodinovku na téma „Poruchy příjmu potravy“. Touha po dokonalém vzhledu či trestání se za vzhled nedokonalý může v dospívajících dětech, ale mnohdy i u dospělých lidí, způsobit velké problémy. Netýká se zdaleka jen dívek, proto se zúčastnili všichni žáci osmé třídy. Cílem bylo upozornit na to, že se člověk má přijímat, jaký je, a hlavně se nemá srovnávat s druhými, především s mediálními hvězdami. Máme si všichni uvědomit svoji zodpovědnost za svoje tělo i mysl. Studentky z Přímky byly jako vždy skvěle připravené a za to jim i jejich vyučující děkujeme. Jsme rádi, že máme s Přímkou dlouhodobě dobré vztahy, díky nimž můžeme praktikovat účinné vrstevnické učení.

Do konce letošního školního roku máme pevně naplánované ještě další aktivity, které řadíme mezi ty preventivní: školní atletické závody, třídní výlety a exkurze, vodácký kurz pro druhý stupeň, výšlapy spojené s poznáváním blízkého okolí školy a pro deváťáky Grilování s Dvořkou, kdy si deváťáci pod vedením žáků a učitelů ze SOŠ Dvořákova sami vyzkouší, jak připravit piknik. Tím se zároveň definitivně rozloučí se základní školou. Všem přejeme krásné prázdniny a deváťákům šťastný vstup do středoškolského života.

Mgr. Drahomíra Brzobohatá,

školní metodik prevence