Na výletě do Třebíče 2024

trebic24-32.jpg

27. 06. 2024

V úterý 25. června 2024 navštívili žáci 7. třídy a 8. A v rámci školního výletu Třebíč.

Po příjezdu do Třebíče jsme zamířili do Alternátoru – ekotechnického centra, které návštěvníkům pomáhá pochopit energii. Žáci zhlédli komentovanou prohlídku sluneční soustavy pomocí zařízení „Věda na kouli“ a skrze interaktivní výstavy a zábavné prezentace objevovali, jak různé formy energie ovlivňují naše životy. K nezapomenutelným zážitkům patřila výroba energie na rotopedu nebo odpočinek uvnitř lopatky větrné elektrárny.

Z Alternátoru jsme se přesunuli do centra Třebíče, osvěžili se v zámecké ledovně a zvenčí si prohlédli úžasnou románsko-gotickou baziliku sv. Prokopa.

Poté nás čekala prohlídka židovské čtvrti včetně domu rabína nebo Přední a Zadní synagogy. Žáci cestou hledali Stolpersteine (kameny zmizelých), což jsou dlažební kostky s mosazným povrchem připomínající kolemjdoucím oběti holokaustu. Samozřejmě jsme si nenechali ujít ani místní židovský hřbitov, který je spolu s židovskou čtvrtí a bazilikou zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Následoval přechod na Karlovo náměstí, vytoužený rozchod na nákup občerstvení a cesta domů.

Výlet se opravdu vydařil, počasí nám přálo a na Třebíč budeme rádi vzpomínat.

Mgr. Jindřich Juráš a Mgr. Eva Jordánková